Циљ је да представимо нашу културу и традицију у духу Светог Саве и да уједно наградимо заслужне Србе који учествују у раду и у разним организацијама у нашем окружењу и заједници. Српска заједница планира да ово буде традиционални бал
Празник Дан светог Саве од милоште назван Савиндан који Српска православна црква слави 27. јануара а којим се обележава успомена на светог Саву, српског првог архиепископа, просветитеља и утемељивача Српске православне цркве и државности ове године у чикашком басену обележен је у свим црквено-школским општинама и парохијама и свуда је био изузетно посећен.
Обзиром да је свети Сава школска слава и да је светитељ патрон свих школа у расејању је укорењена дугогодишња традиција светковања са празничном литургијом, трпезом и школским приредбама где се пева светосавска химна, рецитују песме посвећене светом Сави и где је, такође, увек присутан и наступ фолклорних група које постоје и раде при црквено-школским општинама. Сам Дан светог Саве ове године пао је у суботу и скоро сви су празновали тог дана.
Уз празник и име светитеља такође се код нашег народа годинама, по угледу на престижно окупљање српске заједнице у Бечу у оквиру чувене бечке балске сезоне а у оквиру светосавских свечаности, одржавају и балови. У српској заједници у Чикагу ранији балови били су одржавани од стране разних организација и школа. Највећу учесталост одржавања до сада су имали Српски академски клуб и Академија Св Сава. По први пут ове године, на предлог протојереја Марка Матића, старешине храма Св Сава у Мервилу, држава Индијана, и коорганизацији Клуба жена УСА, чији је оснивач Гордана Митровић Василић и целог Црквеног одбора ове парохије а под покровитељством Генералног конзулата Србије – одржан је први Светосавски Бал у тој заједници која је надомак Чикага па су тако званице биле из целе области.
Гордана Митровић Василић, директор светосавског организационог одбора истиче:
– Светосавски бал је замишљен као културно свечана манифестација ове парохије са уваженим гостима на којој можемо ближе да се повежемо, помогнемо једној од наших фондација, представимо нашу културу и традицију у духу самог Светог Саве и да уједно наградимо заслужне Србе који учествују у раду и у разним организацијама у нашем окружењу и заједници. За ову манифестацију планирамо да постане традиционална и да се увек одржава у периоду око Дана Светог Саве ако није изводљиво да буде на тај дан. Лично, а уверања сам да су и остали чланови одбора презадовољни овогодишњим скупом у намери и жељи да оживи и омасови се“.
На овом балу било је 250 званица међу којима су били новопостављени генерални конзул БиХ у Чикагу Татјана Телић, конзул Србије из Њујорка Тамара Вујић, представници дипломатског кора из Чикага на челу са генералним конзулом Републике Србије Дамјаном Јовићем. Пред сам почетак свечаног дела програма приказан је филм СВ САВА Хаџи Александра Ђуровића. Програм је био садржајан и у њему су учествовали: Српско певачко друштво Бранко Радичевић, Ансамбл „Дукати“ и „Бисери“, Ансамбл „Око соколово“, Етно група „Сестре Радовић“, биле су и рецитације деце а у богатом музичком програму учествовали су оркестри еминентних музичара Банета Ђорђевића, Драгана Неговановића и Миће Радовановића. Специјални гост вечери била је мега звезда Неда Украден. Милош (Ђаковац) Дрљевић, кореограф и аутор народних фолклорних ношњи, је на опште одобравање публике приредио ревију ношњи која је представљена публици. Успешно ову манифестацију су као водитељи програма водили: Гордана Божидаревић Анастасов, Милица Радончић и Проф.др Небојша Кнежевић.
Овогодишњи добитници светосавске захвалнице су: Драго Крагуљ (српски добротвор), Стефан Јевтовић (глумац), Татјана Ненадовић (LifeLine хуманитарна организација), Проф др Небојша Кнежевић, др Никола Ненадовић, уметнички директор Ансамбла Око Соколово Милан Андријанић, уметнички директор Ансамбла Дукати и Бисери Душка Кангрга, директор Српског драмског позоришта Игор Обрадовић, оснивач Огледала и Српског филмског фестивала Чикаго Славица Петровић, власник портала „Чикаго дешавања“ Милош Ђорђевић, генерални конзул Р. Србије у Чикагу Дамјан Јовић, директор овогодишњег светосавског одбора Гордана Митровић Василић, и новинари Тамара Весна, Драгана Ивановић, Александар Жигић, Антоније Ковачевић и моја маленкост Нина Стојковић.
При Саборном храму Св.Васкрсења Христовог, највећој парохији не само у Чикагу већ и у целој Америци, и ове године је прослављен на веома свечан и достојанствен начин Савиндан. После свете литургије организована је светосавска свечаност у којој је узело учешће око триста деце која припадају различитим деловима црквене организације као што су црквена школа, дечји хор Бранкићи, чланови фолклорне групе Соко, као и школе српског језика. Традиционално на почетку свечаности сви учесници су заједно отпевали химну Св Сави. Литургију је предводио старешина храма протојереј-ставрофор др Дарко Спасојевић уз саслужење свештеника Добривоја Милуновића и Николаја Костура. Кум овогодишње славе био је Марко Здрнић – пети разред, а кума Милица Шкорић из фолклорне групе Соко.
Протојереј-ставрофор Добривоје Милуновић наглашава:
– Св Сава је највећи светитељ који је потекао из српског народа, он је отац српске духовности и оснивач самосталне аутокефалне Српске православне цркве коју је остварио 1219. године осамостаљивањем од Цариградске патријаршије. Значај и важност Св Саве је управо у томе што је на српски народ накалемио животодарно стабло свете православне вере. Његова важност је неизмерљива за сваку генерацију од његовог времена па све до данашњих дана. Захваљујући тим чињеницама православна вера је нама Србима сачувала национални идентитет и културно наслеђе и ако желимо да се одрзжимо и сачувамо неопходно је да наставимо тим путем оданости и преданости којим нас је он завештао. То је сигуран и проверени пут који даје могућност да се одржимо и сачувамо идентитет, наслеђе, културу и српски језик за наша будућа поколења».
Уз Божић и Ускрс Савиндан је најмасовнија светковина у свим храмовима од источне па све до западне обале Америке.
Традиционално након литургије свуда се одржава славски ручак и светосавска приредба са многим рецитацијама посвећеним нашем светитељу као и наступи фолклорних група.