Петар Марковић завршио је Електротехнику и Економију у Србији, а данас живи у Њујорку, менаџер је у чувеној инвестиционој банци Goldman Sachs, али и суоснивач непрофитне школе за ИТ преквалификацију у Србији.
Како се од културе у којој је најважније направити профит дође до тога да се направи непрофитна школа ИТ преквалификација за незапослене у Србији?
– Има логике, само је битно шта је мотивација. Ја имам мотив да помогнем земљи из које сам дошао и за то има неколико разлога. Мислим да већина људи у Србији има патриотски став и да жели да помогне, да свако има порив да на неки начин помогне својој земљи и народу. Из мог личног искуства, добио сам јако пуно прилика у животу на основу тога што сам рођен у Србији, што сам имао прилике да студирам, да имам образовање које је било практично бесплатно. А те прилике не долазе бесплатно. Неко је морао то на неки начин да плати, а то је платио народ кроз свој рад. Начин да ја вратим то назад је тако што пружам другима прилике када могу да их пружим. То је моја лична мотивација. То за мене има доста смисла, да уложим своје време и енергију да се бавим и ИТ школом у Београду.
Како је дошло до идеје за школу?
– До идеје је дошло тако што смо нас неколико овде у Њујорку, било да смо у финансијама или у технологији, причали смо о томе који је најбољи начин да помогнемо Србији. И раније смо донирали за разне пројекте, на пример поправљање школа, а сада смо хтели да направимо нешто што је дугорочније и одрживо. ИТ школа је начин да људимо дамо образовање које могу да користе на даље, дакле није једнократна помоћ, него дугорочно улагање. И хтели смо да имамо бољу контролу над тиме како помажемо, не само да дамо новац и да заборавимо где се пласира. Оно што смо знали на основу личних прича наших контакта из Србије је да фали ИТ кадар, то је било испраћено и у медијима, а знамо да су људи довољно способни, знајући наше пријатеље и познанике, да науче ствари и да могу да се убаце у ИТ тржиште. Онда смо рекли: ОК, шта је њихова препрека?
Доста људи наилази на проблем када хоће сами да уче, јер не знају одакле да почну и шта су им главни ресурси. Такође, неки људи једноставно нису навикли да уче сами. Друга препрека је материјална — неко ко ради и прима просечну плату тешко може да приушти себи курс од пар хиљада евра. Како посао није гарантован преквалификацијом, то је за њега или њу још један ризик. Хтели смо да премостимо те препреке и да пружимо људима прилику, а знали смо да то можемо да урадимо на релативно ефикасан начин.
Школа је и непрофитна и бесплатна?
-Тако је, школа не узима никакву надокнаду, студенти не плаћају школарину. Школа је апсолутно бесплатна за студенте у материјалном смислу. У смислу енергије и времена, студенти морају да се посвете школи и да пролазе кроз градиво, а цела школа се финансира од стране донација. Ми смо овај први пилот пројекат за 2018-ту годину одлучили да финансирамо међу нама, међу пријатељима. Тако да је све покривено од стране донација. Пошто радимо са Дивац фондацијом која је домаћин ове школе, чак неке од компанија у којима радимо дуплирају наше донације.
Да сумирам, студенти уопште не плаћају а добијају десетонедељни курс. Имали смо срећу такође да направимо сарадњу у 2018. години са Научно Техничким Парком који нам је уступио учионице бесплатно и мислим да је то било феноменално из два разлога: прво јер смањује трошак школе, а друго зато што су те учионице стварно на изузетно високом нивоу. Мислим да је сам простор инспиративан за студенте.
Како неко ко не плаћа програм може да га схвати озбиљно?
-То је добро питање. Ми смо се двоумили око тога у почетку јер смо желели да студенти уплате барем нешто симболично, али пошто школа иде преко фондације која је непрофитна, не можемо да примамо новац за услуге. Поставили смо ригорозан процес селекције тако да прилику добије 10 од 100 пријављених. Такође, имали смо курс који су кандидати морали да прођу онлине и онда ураде тест из тог курса како бисмо видели да ли могу да науче неко ново градиво. Потом смо имали још 2 интервјуа, један лични а други технички, да бисмо били сигурни да то што су научили и тестирали, да су стварно то они научили и тестирали.
Колико кошта школа вас, по човеку?
-Наша иницијална процена је била да ће нас коштати око 300 долара по особи, а на крају смо дошли до цифре од око 400 долара по особи, што мислим да је јако добра цифра. Ако рачунате да за 400 долара можете некоме да дате прилику за бесплатно образовање и потенцијални улаз у ИТ у Србији и да ради за много већу плату, и за много бољи напредак кроз неколико година – да је та цена скроз ок. Тих 400 долара укључује цео трошак школе.
Да ли постоји план да пројекат буде самоодржив?
-То је и било у оригиналном бизнис плану који смо писали 2017, имамо ту ставку како да направимо одрживост на дуге стазе. Постоји неколико начина да то урадимо. Један начин је да наставимо да имамо донације и да рекламирамо школу, што мени није најпривлачнији начин. Много одрживији начин је да компаније које унајмљују људе који долазе из наше школе препознају да школа има квалитет и да је то за њих можда чак јефтиније него да узимају ХР агенције, и да онда те компаније које узимају наш кадар у ствари финансирају школу кроз своје донације. То би био идеалан случај.
Такође, људи који су прошли кроз школу и добили послове ће после неког времена бити девелопери, можда менаџери за неколико година у својим фирмама, било би идеално да се ангажују око финансирања школе, јер они су имали лично искуство и користи од тога.
Шта су резултати које имате до сада, како су прошле прве две класе школе?
-У пилот фази школе током 2018. године имали смо 1.150 кандидата, од којих смо изабрали 108 полазника. Тих 108 полазника расподелили смо у два циклуса са по два курса, један развој веб страница а други тестирање софтвера (QА). Школу је успешно завршило 95 полазника, тако да смо имали мали број људи који су одустали од програма. Најбитније је да је њих 43 након школе нашло запослење или праксу у ИТ компанијама, што је мислим јако добар резултат. Ми смо амбициозни и хоћемо да имамо много већи пласман наших кандидата на тржиште.
Настављамо 2019. са курсевима у Београду, где ће укупно бити дупло више полазника у односу на 2018. Овог месеца смо отворили школу и у Нишу где је заинтересованост на истом нивоу. Очекујемо бар подједнако добре резултате као и претходне године у оба града.
На који начин људи могу да се распитају о курсу, да се пријаве?
Постоји неколико начина. Прво сајт школе, itbootcamp.rs, ту стоје све информације о пријавама и о циклусима, а такође и кроз наше Фејсбук и Линкедин, где стално избацујемо вести око тога шта се дешава са школом и где се дешавају разна предавања везана за ИТ. Сви могу да прате на нашој страници и виде када ће да изађу пријаве за нови курс.
Шта ти је највећи утисак до сада?
-Мени је било фасцинантно када смо имали доделу сертификата за прву генерацију. Колико је људи у ствари прошло обуку, и шта су добили као прилику. Данас већ спремамо пету генерацију у Београду, а прва је кренула са предавањима у Нишу.
…
Комплетан чланак у штампаној Слободи