Одржан Сабор СПЦ• • Међународни представници код Патријарха Српског • Митрополит Јоаникије стигао на Цетиње • Кривокапић затражио опроштај од Митрополита • Црна Гора ће потписати Темељни уговор са СПЦ • Екуменизам је све живљи и резултати све ближи
Видовдане, мој очињи виде
Видовдане мој очињи виде
Тобом видим што други не виде
Видим Лаза честитога кнеза
Бесмртнога косовског витеза
И са њиме јато мученика
Из крви им изникли божури
Из костију знак часнога крста
Своје Небо носе на три прста.
Вјера им је основа прегнућа
А зеница Пресвета Тројица
Сви одоше у бој на Косово
За пресвето Име Исусово!
Видов дане, мој очињи виде
Тобом видим што слепци не виде
Видим Лаза небом обасјана
И у њему зору новог дана
У васкрслом Христу запретана
Потврђеног Завјетом Косова
Јединога пута Србинова.
Митрополит Амфилохије, 1989.
Сабор Српске православне цркве одржан је у Београду и трајао је од 24. до 29. маја. На њему су изабрани нови чланови Синода, као и митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, епископ будимљанско-никшићки г. Методије и епископ ваљевски г. Исихије.
Сабор са задовољством констатује да се ове године навршава 100 година од оснивања Епархије америчко-канадске, прве епархије наше Цркве на америчком континенту, 90 година од оснивања Архиепископије београдско-карловачке, као и 140 година од рођења светога Владике Николаја (Велимировића), 65 година од његовог упокојења и 30 година од преноса његових моштију из Либертивила (САД) у његов родни Лелић код Ваљева. Сабор препоручује свим епархијама Српске Православне Цркве да ове значајне годишњице на достојан начин обележе. Патријарх Порфирије остаје и даље да буде администратор митрополије загребач-ко-љубљанске.
Представници САД и ЕУ код Патријарха српског
’’Када би вама, велики апостоли мира, Арнаути одсекли само једно уво, ви би се брзо преобратили у велике апостоле рата. Но Арнаути секу уши нама, Балканцима што ви у Бечу и Паризу не можете да видите, а још мање да осетите, зато ви називате хијенама нас, што реметимо ваш патрицијски (племићки) мир.’’ Владика Николај Велимировић
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, заједно са преосвећеном господом епископима: бањалучким Јефремом, бачким Иринејем и рашко-призренским Теодосијем, примио је 4. јуна 2021. године, у Патријаршијском двору у Београду г. Мирослава Лајчака, специјалног представника Европске уније за дијалог између Београда и Приштине, и г. Метју Палмера, специјалног изасланика Сједињених Амери-чких Држава за Западни Балкан.
У дугом и отвореном разговору представници Европске уније и Сједињених Америчких Држава су упознали патријарха Порфирија и архијереје са активностима које предузимају ради наставка дијалога између представника Београда и Приштине. Истакли су и да се ангажују и на решавању проблема на нижем, општинском нивоу, као што је питање везано за статус и имовину манастира Високи Дечани, за захтев Приштине да се са листе угрожених споменика културе под заштитом Унеска уклоне манастири Пећка Патриjаршиjа, Високи Дечани и Грачаница, као и црква Богородице Љевишке у Призрену, за право слободе кретања, као и друга питања од највећег значаја за свакодневни живот Српске Православне Цркве и верног народа на Косову и Метохији.
После састанка патријарха Порфирија са Лајчаком и Палмером, СПЦ је издала саопште-ње да је став Цркве добро познат – ради се о незаконитој сецесији дела територије и не постоји начин да неко наметне такво решење које ће ту сецесију прихватити.
Његова Светост Патријарх г. Порфирије и епископи су захвалили представницима ЕУ и САД на ангажовању, које може битно да олакша тежак живот свештенства, монаштва и српског православног народа на Косову и Метохији. ’’За нас су Косово и Метохија, Република Српска и Црна Гора од животне важности“, поручио је Патријарх и истакао да није непознаница да Владу у Приштини дијалог суштински не интересује, што убедљиво потврђују проблеми манастира Високи Дечани, захтев упућен УНЕСКУ и свакодневне тешкоће наше Цркве и народа широм јужне српске покрајине.
’’Косово и Метохија су за Србе оно што је Јерусалим за Јевреје, а Пећка Патријаршија за Српску Православну Цркву оно што је Ватикан за Католичку Цркву.’’ (извор: спц.рс)
Јоаникије наследник Амфилохијев, а Методије Јоаникијев
Верни народ СПЦ у Црној Гори одушевљено je поздравио своје нове владике:избор г. Јоаникија за митрополита црногорско- приморског и г. Методија за владику будим-љанско-никшићког. Хиљаде верника дошло је у Подгорицу да поздраве своје духовне великодостојнике.
Посебно је од значаја истаћи да је премијер Црне Горе Здравко Кривокапић дошао са још неколико министара из своје владе да дочекају новог митрополита у Подгорици пред Саборним храмом Христовог васкрсења.
У обраћању митрополиту Јоаникију, премијер Криво-капић је рекао да не би урадио ништа што је на штету СПЦ и обећао да ће Темељни уговор бити потписан. Кривокапић је од Митрополита затражио опрост ако је, како је рекао, урадио ишта лоше.
Подсећамо да је Кривокапић у време одржавања Сабора СПЦ дошао у Београд и састао се са патријархом Порфиријем. До очекиваног потписивања Темељног уговора између СПЦ и владе Црне Горе није дошло иако је нови закон изгласан у скупштини Црне Горе.
Кривокапић је касније обја-снио да он није био спреман да потпише Темељни уговор јер у њему треба усагласити још неке битне тачке са црногорским уставом. Осим тога, Кривокапић је рекао да би био недостојан премијер да је Темељни уговор потписао у Београду, јер то треба урадити у Црној Гори. Он је такође предложио да то буде 30. октобра на годишњицу упокојења митрополита Амфилохија да се ода почаст ’’ономе ко је све на просторима Црне Горе духовно препородио.’’
На Литургији у Цетињском манастиру митрополит Јоани-кије је рекао да му је драго што су с нама људи који су сменили бивши режим, који је показао примитивизам, ево га овде господин премијер, и министри који су верујући људи.
Екуменизам је све живљи и резултати све ближи
Васељенски патријарх Вар-толомеј, први међу једна-ким у Православљу, је изјавио да је пут ка јединству Православне цркве са Римокатоличком црквом централна тема његовог односа са Папом. Он је нагласио да никада није био присталица ’’затворености’’ православља и да већ дуже година ради на успостављању потпуног јединства са Римокатоличком црквом. Очекује се да ће то јединство, упркос свим препрекама бити успостављено 2025. године када се буде прослављало 1700 од Никејског сабора. Патријарх Вартоломеј додаје да целог свог живота верује да је питање промоције хришћанског јединства од централног значаја. Каже да се срео са папом Фрањом десетак пута и да имају много заједничких интереса, осетљивости и заједничких намера о разним социјалним питањима, али да питање пута ка јединству и напредак теолошког дијалога остају као централне важности у њиховим односима. Васељенски патријарх је објаснио да постоји узајамно поверење и заједничка жеља између њега и папе Фрање да убрзају пут ка жељеном јединству.
Цариградска патријаршија је 30. новембра 2020. године прославила свој главни празник апостола Андреју Првозваног. Прославе се традиционално одржавају у Фанару. Готово ниједна православна црква није присуствовала овој прослави, чак ни новопризната ’’украјинска црква.’’ Али делегација Римокатоличке цркве је била присутна.
Шта то значи? Присуство католика на прослави се објашњава потпуно различитим мотивима и да се у последњих неколико година Вартоломеј убрзаним темпом креће ка јединству са Римом.
И папа Фрања изражава своје задовољство унапређењем односа. Тако је Папа у писму упућеном патријарху Варто-ломеју приметио да је „однос између Католичке цркве и Васељенске патријаршије знатно порастао током протеклог века“. Нагласио је да „и даље тежимо ка циљу обнављања пуног заједништва који се манифестује кроз учешће у једном евхаристијском оброку“ и „иако препреке остају, уверен сам да ћемо заједничким кораком у заједничкој љубави и одржавањем теолошког дијалога постићи тај циљ “.
Реч екуменизам потиче из првобитног концепта о хришћанској екумени, односно хришћанској васељени, као општој заједници свих хришћана.
Можда ће неко да се запита: Па шта је то лоше у екуменизму? Зашто је свети Јустин Поповић писао против ове јереси и екуменизам називао ’’најопаснијом јереси, мајком свих јереси?“
Свети Јустин и објашњава тај свој став и пише да је екуменизам опасан јер пориче да јерес уопште постоји и да проповеда да су све религије једнако добре и да све подједнако воде ка Богу. Зато је екуменизам мајка свих демонских учења и обмана; теолошка грешка и добро испланирани програм против Истине, нашег Господа и Његове Цркве.
САНУ: Заштита, очување и афирмација српског културног наслеђа на Косову и Метохији
Дводневни научни скуп „Заштита, очување и афирмација српског културног наслеђа на Косову и Метохији“ отворен је 1. јуна 2021. године, у 10 сати, у Свечаној сали САНУ. У име Његове Светости Патријарха српског Порфирија, отварању скупа присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ ремезијански Стефан.
Учешће у скупу потврдило је 37 еминентних стручњака из области херитологије, заштите споменичког наслеђа, историјских наука, етнологије, лингвистике и правних наука. Планирано је да до краја 2021. године буде издат зборник радова произашлих из реферата саопштених на научном скупу.
Прихваћене сугестије СПЦ
Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић обавестила је Његову Светост Патријарха српског Порфирија да су на радном састанку прихваћене сугестије и предлози које је Српска православна црква упутила на Нацрт закона о културном наслеђу, а у циљу побољшања и унапређења текста Нацрта закона.
Српска Православна Црква највећи је појединачни власник духовног, покретног и непокретног културног наслеђа у Републици Србији, али да нажалост није била укључена у процес израде веома важног Закона о културном наслеђу, који задире и у њено унутрашње функционисање.
После захтева Патријарха, ствари су се промениле и усвојене сугестије СПЦ.