„Не дам ником оно што је моје, душу да ми од срца раздвоје“, поручује Вера у песми посвећеној Косову и Метохији којом је желела да покаже како се воле и поштују земља, традиција и корени
Када су се делили памет, лепота, стас и глас, Вера Столић из Краљева добила је – све што се могло. Ова девојка, пореклом из Приштине, рођена је у Краљеву, где је од детињства, захваљујући породици, предано радила на свом музичком образовању. Она је данас етномузиколог и извођач традиционалне музике, а својим радом млађим и старијим генерацијама пружа пример истинског труда зарад опстанка наше културе и традиције.
Верина песма „Не дам ником оно што је моје“, коју је објавила издавачка кућа ПГП РТС, за циљ има да српском народу пренесе поруку о значају очувања светиња на Косову и Метохији, али и да пружи подршку народу који живи на том подручју.
Зна Вера врло добро да Косово и Метохија имају изузетно значајно место у историји, култури и колективној свести српског народа:
– Наши људи на Космету су, тренутно, у веома тешкој ситуацији и зато је ова песма посвећена њима. Сматрам да је свако од нас дужан да им пружи подршку на било који начин, а ми смо то овога пута урадили песмом! – каже Вера.
Прва интересовања и наклоност ка музици ова девојка је показала веома рано, слушајући и изводећи, пре свега, српску традиционалну музику. Још током основне школе, Вера се истакла као вокални солиста, а касније уписује и средњу музичку школу, одсек за српско традиционално певање. Током свог средњошколског образовања имала је бројне наступе широм Србије, али и ван њених граница. Сада, Вера је сада на мастер студијама Факултета музичке уметности у Београду, на Одсеку за етномузикологију.
Дан када се наша Вера – позлатила
Наступала је на многобројним хуманитарним концертима за помоћ деци на Косову и Метохији, на бројним републичким и међународним такмичењима, на којима је више пута освајала прве награде. Једно од најзначајних је велики интернационални фестивал фолклорне музике у граду Браила у Румунији 2022. године, на којем је, као једина представница Србије, тријумфовала у великој конкуренцији. Певала је у народној ношњи и победом доказала да су песме и ношње из Старе Србије најдрагоценији драгуљ српског народа са јединственом етнокултуром, музикологијом и фолклором. Јер, Вера се представила песмама са подручја Kосова и Метохије, из царског града Призрена, и наступила је у градској призренској народној ношњи, показавши да је музика са подручја наше земље најдрагоценија вредност културе српског народа.
Верини породични корени уско су везани и за Црну Гору, па је радо виђен гост на тамошњим свечаностима. Њен музички пут делом је предодредила песма „Ој, Лазаре“ за који је сама написала текст. Песму је у Расу чуо митрополит Амфилохије, у Цркви светих апостола Петра и Павла. Уз његов благослов снимила је спот за ову песму у Будви и у Манастиру Подластва.
Током последњих пет година певала је на готово свим духовним академијама предвођеним од стране блаженопочившег Митрополита Амфилохија.
Породични корени и музичко образовање
Вера има подршку и своје музичке породице која је годинама усмерава на јединствен музички пут. Поред родитеља и старијег брата, велику подршку јој пружа и сестра Неда, која се такође бави музиком: Неда је ученица треће године средње Музичке школе „Стеван Мокрањац“ у Краљеву на Одсеку за соло певање и такође је побеђивала на многобројним такмичењимаа.
На промоцији Верине песме „Не дам ником оно што је моје“ у Краљеву поручено је да очување националног, духовног и културног идентитета одлучује о нама, о нашем опстанку и нашој будућности, поручено је на свечаној промоцији спота за песму „Не дам ником оно што је моје“. Градоначелник Краљева др Предраг Терзић истакао је да се Вера бави етномузикологијом, познаје традиционалну музику „у душу“ и јако лепо пева, али да за снимање овакве песме нису довољни само леп глас, способне руке сниматеља и спретност монтажера:
– Потребно је да волите свој посао, а још више да волите Србију и Косово и Метохију, а Вера је овим показала да је прави патриота. Данас, коначно, сви можемо са поносом да кажемо да смо Срби, где год да живимо. Познајем породицу Столић и знам да они, као и хиљаде људи који су са Косова и Метохије дошли у централну Србију и Краљево, нису избегли, него су протерани са својих вековних огњишта. На срећу, њихова деца, од којих су нека рођена на Косову и Метохији, а друга у централној Србији, памте своје корене, а ова песма је производ истинске љубави према Косову и Метохији.
„Бог је анђелима подарио крила, а људима песму за лет до неба“
Вера сарађује са Славком Стефановићем, једним од најбољих композитора на нашим просторима, ствараоцем највећих хитова (попут песама „Тамо где је Рашка, где су Сопоћани”, „Муштулук“, „Имати, па немати“, „Паришке капије“… ) и некада носиоцем титуле Прве хармонике Југославије и шефом Народног оркестра Радио Телевизије Приштина, који је на промоцији похвалио ауторски тим и Верин неоспорни таленат.
Дејан Аксић је композитор и аранжер Верине најновије песме, пијаниста, продуцент и технички директор ПГП РТС-а и њен – кум.
– Бог је анђелима подарио крила да могу летети, а људима – глас и песму да са њима, такође, могу летети у небо. И мојој Вери Бог је подарио анђеоски глас – истакао је Аксић.
Зато, како је закључио, и Вера лети широм света и промовише традиционалну косовску песму.
У међувремену, Вера је „за изузетан допринос и унапређивање српског нематеријалног културног наслеђа“, добила и Светосавску награду државе Србије. Светосавске повеље додељују се за постигнуте изузетне резултате у области образовања и васпитања, за знања, вештине и креативност коју су појединци и институције усмерили на општу добробит и унапредили образовно-васпитне праксе, односно дали допринос развоју научних и уметничких достигнућа у области образовања и васпитања у Србији.
Управо Вери припала је част да се на Светосавској академији обрати свим присутнима у име свих добитника Светосавске повеље, а она је поручила да ће се потрудити да трудом, залагањем, радом и знањем оправда ово одликовање:
– Сматрам да ова награда, поред свих бенефита које носи, представља велики благослов управо зато што је добила име по највећем српском светитељу и архиепископу Српске православне цркве, који је био и највећи учитељ и просветитељ у доба средњовековне српске државе.
Вера од своје седамнаесте године, самостално проучава, ствара и изводи музику коју карактеришу историјски, верски и културни елементи који су обе-лежје српског народа.
Ова млада етно певачица којој предвиђају блиставу каријеру, показује несебичну посвећеност неговању, очувању и промоцији српске културне традиције и, несумњиво, пример је и узор младим, али и старијим генерацијама.
Нека је Вери анђеоског гласа – срећан лет у нове успехе.