У Чикагу су од 13. до 15. септембра одржани ,,Дани Николе Тесле 2024.” у организацији Теслине Научне Фондације из Филаделфије
У Чикагу је од 13. до 15. септембра 2024. године по први пут одржана манифестација ‘’Дани Николе Тесле 2024’’, под покровитељством Теслине научне фондације из Филаделфије, која својеврсном културном дипломатијом промовише лик, дело и личност славног српског научника. Богата садржајем и плански осмишљена, манифестација је одржана у сали саборног храма Светог Васкрсења Христовог, у присуству црквених великодостојника, дипломатског кора Републике Србије и Босне и Херцеговине, гостију из Швајцарске и Србије, пријатеља фондације и активних чланова из других делова УСА као и свих виђенијих људи у српској заједници у Чикагу.
‘’Дани Николе Тесле 2024 Чикаго’’ су отпочели благословом протојереја Добривоја Милуновића и поздравним говором оснивача и председника Теслине научне фондације Николе Лончара и добродошлицом др Милене Тадић Бајић, која је присутнима представила део поставке Теслиног музеја у Чикагу чији је она оснивач. Значајан део тог дана имало је и отварање изложбе слика које су настале инспирисане Николом Теслом. Своја платна изложиле су сликарке Кристина Станек, Ивана Милијев, Биљана Глоговац и Гордана Миливојчевић.
Други дан је био посвећен конференцији на којој су узели учешће и излагали своја достигнућа уважени гости и истакнути појединци из заједнице. Све присутне поздравили су на почетку дипломате Републике Србије конзул жеран Андрија Зечевић и генерални конзул БиХ у Чикагу Татјана Телић као и оснивач и главни визионар Теслине научне фондације Никола Лончар. Изузетне симпатије присутних побрао је српски зет оперски певач Мика Епс који је на српском отпевао величанствено песму ‘’Тамо далеко’’. Марко Живковић, Крагујевчанин који живи и ради у Чикагу власник клинике ‘’R Hope’’, као први говорник говорио је на тему ‘’Теслина енергија у медицини’’.
Маја Цветковић Сотиров, књижевница за децу из Србије надахнуто је говорила и представила своју књигу ‘’Теслин једрењак-Прича о Николи Тесли’’.
Др Нада Мартиновић, потпредседница Теслине научне Фондације из државе Охајо изложила је занимљиву презентацију и искуство из свог рада на тему ‘’Неговање српске традиције , културе и језика кроз песму’’.
Стојан Стевановић, гост из Швајцарске, присутнима је представио ‘’Рад српске дијаспоре у Швајцарској и сарадња са матицом Србијом’’.
Јелена Росић, професорка из државе Вискансин пренела је своје искуство обухваћено у теми ,, Тесла у школама”. Србо Радисављевић се осврнуо на пословни и инвестициони аспекат у теми ‘’Тесла и Морган односи’’.
Велибор Пикеља начелно je говорио на тему ,,Теслин лик и дело’’, а проф. др Небојша Кнежевић се у свом садржајном излагању осврнуо на атрактивну тему ‘’Загрљај као терапија у лечењу’’.
Миодраг Машић је поделио своје искуство ‘’Рад Тесла клуба у Детроиту’’ и уједно апеловао на значај мањих средина где живе исељеници српског порекла.
Одважна Катарина Ристић говорила је о свом пожртвованом раду и теми ‘’Избацивање лекције из америчких уџбеника да су Срби напали БиХ као агресори’’.
Александар Жигић, дописик РТС-а из Чикага, говорио је о свом раду и разним занимљивостима са снимања о Николи Тесли.
Зорана Вукчевић се осврнула и креативно излагала на тему ‘’Значај аматерског позоришта у Чикагу за очување српског језика’’. Славица Петровић је изнела виђење на тему ‘’Филмски фестивал и лист Огледало у очувању српског језика, ћирилице и традиције’’. Изузетно занимљиву и интриганту тему ‘’Бројеви 369’’ изнео је у свом излагању проф. Жељко Тадић.
Протојереј Добривоје Милуновић је говорио присутнима на тему ‘’Тесла и религија’’.
Татјана Телић, генерални конзул БиХ је акценат у свом излагању имала на тему ,,Тесла и дипломатија’’.
Мирољуб Ђукић, адвокат, правно је разјаснио чињенице и појмове на тему ,,Заштита Теслиног имена и дела’’ .
Др. Милена Тадић Бајић присутнима је изложила тему ‘’Креативни геније или синестезија’’.
Званични део конференције је завршен изворним песмама из краја одакле потиче Никола Тесла у извођењу чланова ансамбла ‘’Око соколово’’ из Чикага.
Исте вечери након завршеног првог дана конференције приређен је културно-уметнички програм у коме су учествовали: глумци Миленко Шишарица, Милован Глоговац, Игор Обрадовић, Дејан Јелача, Бранко Алексић, новинарка Драгана Ивановић, деца Српског драмског позоришта а својом песмом представили су се Славица Момаковић Миљановић и Алија Далиповић.
Трећег дана манифестације у програму су имали учешће представници разних српских организација и представници седме силе у Чикагу. Пред почетак завршног дела конференције одржана је креативна радионица са интеракцијом најмлађих на тему Николе Тесле коју је одржала Маја Цветковић Сотиров, дечји писац из Београда.
-Чикаго је вероватно један од најзначајнијих градова за Теслу где је победио у ‘’рату струја’’ Томаса Едисона и одакле је вероватно и прави почетак друге индустријске револуције, истакао је на конференцији у Чикагу Никола Лончар, оснивач и председник Теслине научне фондације из Филаделфије. Леп је Музеј науке и технологије, дивно је и то што у Чикагу постоји велика српска заједница али мислим да је неопходно да се покрене и уради пројекат ‘’Срби за Теслу’’, да се уради један велики споменик где Никола Тесла испред себе има управо то што је приказао на светској изложби 1893. године – ,,Колумбово јаје’’. Пројекат је замишљен да се сваке прве секунде у сату пали и да се јаје окреће. Сви који су заинтересовани више информација могу да виде и да добију на monumentsofnikolatesla.com
Координатор и водитељ програма ,,Теслиних дана 2024.” у Чикагу био је Дејан Јелача, реномирани глумац из Њујорка.
Главни организатори скупа у Чикагу били су сликарка Гордана Миливојчевић, глумац Игор Обрадовић и др Милена Тадић Бајић.
ЗА СПОМЕНИК ПОТРЕБНО 50 ХИЉАДА ПОТПИСА
Сем тога што додељује признања заслужним појединцима ТНФ додељује признања и институцијама. Такође иницира и безгранично подржава и помаже постављање бисти – до сада укупно 35 и рељефних плоча њих 15 на разним трговима, местима и институцијама које имају значајно место за рад и стваралаштво нашег научника као и за свеобухватни бољитак нашег народа.
Неколико дана после конференције, путем друштвених мрежа, покренута је петиција за подизање споменика Николи Тесли и његовом партнеру Џорџу Вестингхаусу. Предложено је да се споменик подигне испред Музеја науке и индустрије у Чикагу, на месту где се иначе и одржала та светска изложба испред зграде која је управо и прављена за изложбу. За остварење овог пројекта потребно је 50 хиљада потписа.
https://www.change.org/p/support-the-erection-of-a-monument-to-nikola-tesla-and-george-westinghouse-in-chicago (Фото: Нина Стојковић)