Девети Фестивал српског филма Чикаго одржан је од другог од четвртог децембра 2022.г у биоскопима AMC Rоsemont, традиционално у организацији листа „Огледало“. Магију покретних слика у три фестивалска дана публици је дочарало 13 филмских остварења редитеља из Србије али и оних из дијаспоре.
За најбољи филм проглашен је филм Страхиња Бановић редитеља Стефана Арсенијевића а глумац Ибрахим Кома који тумачи главну улогу у овом филму који се у српској кинематографији издвојио са највише награда и признања у протеклом периоду био је гост фестивала. Глумац је између осталог истакао да је имао одличну интеракцију са публиком после пројекције и да је публика била веома заинтересована како за епску песму тако и за њено инфилтрирање у причу о мигрантској кризи актуелном проблему данашњице.
Највеће интересовање овдашње филмске публике било је за филм Св. Петка крст у пустињи редитеља Хаџи Александра Ђуровића а улазнице за овај филм су биле најмање две недеље унапред распродате. Од скорашње главне премијере овог филма међу првим признањима које филм осваја је и награда за најбољу женску улогу који је на овом фестивалу добила глумица Милена Предић јер је по оцени жирија у филму бриљантно одиграла лик светитељке.
На овом фестивалу су три филма освојила по две награде. Глумац Бранислав Бане Трифуновић је награђен за најбољу главну мушку улогу у филму The Game редитељке Ане Лазаревић која је за исти филм понела признање за најбољу режију. Документарни филм Седам хиљада душа редитеља Сањина Мирића награђен је за очување српске баштине и културе и за најбољи филм дијаспоре. У категорији кратког играног филма рад Светозара Стива Спрема Ice creme – Сладолед проглашен је за најбољи кратки играни филм а глумац Игор Обрадовић је награђен за најбољу улогу у кратком филму.
Душан Ковачевић је награђен за најбољи сценарио за филм Није лоше бити човек. Млада Клара Хрвановић, главна глумица филма Лето кад сам научила да летим добила је награду за специјалне заслуге а новинар и редитељ Миодраг Јакшић је добио за филм Траговима Ђуре Јакшића награду за најбољи документарни филм.
Све награде добитницима на овом фестивалу уручио је директор Филмског центра Србије Гордан Матић који је уједно био и главни координатор фестивала.
Фестивал српског филма у Чикагу се уврштава у најзначајније културне манифестације у српској заједници у Чикагу па и шире у целим Сједињеним Америчким Државама. На мапи истих и сличних филмских манифестација у српској кинематографији изборио се за високи статус. Ове године љубитеље седме уметности очекује јубиларни десети фестивал.
Приредила Нина Стојковић
антрфиле
Славица Петровић: Добар филм, дивни гости, задовољна публика
Славица Петровић из Чикага, организатор овог фестивала српског филма, уложила је много труда и година рада како би се дошло до данашњег статуса незаобилазне културне манифестације Срба у Чикагу и Америци. За „Слободу“ је рекла:
Са поносом могу рећи да је овогодишњи, 9. по реду Српски Филмски Фестивал Чикаго је протекао у дивној атмосфери и био веома успешан.
Добри филмови, дивни гости и задовољна публика, то су одреднице по којима меримо успех нашег рада. Приметили смо да се профил публике мало освежио, доминирала је млађа популација. Такође желим да напоменем да смо позвани да 17. фебруара у Вашингтон да представимо наш фестивал и најавимо десети јубиларни ове године, у саставу програма који организује Амбасада Републике Србије, на Конференцији српске дијаспоре у САД – „Јачање веза”. Тада ћемо у саставу тог догађаја приказати филм «Страхиња Бановић” и присуствовати Гала пријему у амбасади Р. Србије.
Ово је за нас велика потврда да наш фестивал српског филма, заузима високо место у представљању српске културе, историје и кинематографије у САД.
Нина Стојковић