Фестивал игре и пјесме Срба Крајишника
Фестивалом игара и пјесама Срба са простора Крајина обележено је овогодишње Крајишко прело у Чикагу, које је по 22. пут одржано у суботу 9. марта 2024. године у великој сали Манастира Нова Грачаница код Чикага.
Народне игре и пјесме Срба са подручја Баније, Лике, Кордуна и Босанске Крајине у једночасовном програму изводили су Школа спрског фолклора Слога из Канаде и Фолклорни ансамбл Око соколово из Чикага. Већина приказаног те вечери публика је имала прилику да први пут види и чује у Чикагу. Говорило се и о тамбурици-самици која је овим играма била музичка подлога. Свирање на овом инструменту однедавно је уврштена у регистар нематеријалног културног наслеђа Републике Србије и на тај начин ужива посебну заштиту. На овој једној од најпосећенијих српских маниифестација у Чикагу посетиоци нису били ускраћени ни за игре из Србије, за шта су се побринули фоклораши „Опленца“, фолкорне групе која дјелује у оквиру српског храма Св. Јована Крститеља у чикашком предграђу Белвуду. Све то је пратила је и изложба рукотворина, аутохтоних музичких инструмената, старих алата и предмета донешеним у колони током егзодуса 1995. године. Изложбу су поставиле Љуба Бјелановић и сестре Мирјана и Радмила Половина.
У поздравном делу говорили су генерални конзули Републике Србије у Чикагу Дамјан Јовић који је истакао да је Србија отворена за све Србе који желе да постану њени држављани и генерална кунзулица Републике БиХ Татјана Телић која је са поносом навела своје српско поријекло из Далмације. Бесједио је и свештеник Саво Босанац, док је игуман Манастира Нова Грачаница Сергеј Пушкар пренео благослове владике новограчаничког и средњезападно-америчког Лонгина. Потпредседница Школе Српског фолклора Ђурђа Даић је изразила наду да ће два града у којима живе најбројније заједнице крајишких Срба у Америци и Канади, Чикаго и Хамилтон наставити да сарађују у очувању српских крајишких народих обичаја.
У свом обраћању председник Удружења крајишких Срба Прело Љубинко Шпегар је навео да је ово Удружење непрофитна организација чији је основни задатак да се и у Америци сачувају обичаји, традиција, игре и пјесме Срба из Крајина. Крајишко прело и још неколико добро посјећних манифестација, које ова организација припрема током године у Чикагу, најбоље говори да већ две деценије то успјешно ради. Ово удружење није занемарио ни свој хуманитарни карактер. Тако помажу ратним инвалидима, њиховим породицама, као и вишечланим сиромашним избјегличким и повратничким породицама. Предњаче у помоћи у обнови оштећених и срушених српских храмова на подручју Крајине и Федерације БиХ, а значајна средства улажу у издавачку дјелатност на тај начин што суфинасирају монографије и штампање књига која се односи на културу, традицију, литературу и личности из Крајина. Све то постиже се волонтерским радом у којем учествују више од 100 чланова и симпатизера, као и новчаним прилозима бројних појединаца. Поред Крајишког прела ова организација, како истиче Шпегар, сваке јесени организује забавно-спортску манифестацију Кесетенијаду на којој се поред наведеног посетиоцима нуде традиционална јела и печени кестени. Почетком августа сваке године одржава се парастос за све страдале Србе у ратовима 1990-тих година и Дан сјећања на егзодус из Крајине 1995. године.
Водитељ програма Душко Чучковић, који је и потпредседник те организације, посебно се захвалио Српској православној цркви у Америци која већ више од две деценије уступа своје сале, храмове и имања за активности које организује Крајишници у Чикагу.
ЗНАМЕНИТИ ПРЕТЦИ – СРБИ РОЂЕНИ У КРАЈИНИ
У току вечери гости Крајишког прела у Чикагу су се могли уознати и са знаменитим личностима, Србима рођеним на Банији аутора Бранка Крњаића. Краћим биографијама представљено је 29 личности из различитих поља дјелатности од научника, доктора, војсковођа, умјетника па до спортиста рођених у последња три вијека. Бранко Крњајић је и аутор „Лексикона Срба Баније“ у којем је обрадио више од 1.000 биогрфија знаменитих личности – Срба рођених на Банији. У финасирању и штампању овог значајног издања учествовало је и Удружење крајишких Срба „Прело“ из Чикага.
Изложбом Знаменити Срби Баније настављена је ранијих година установљена пракса да се поред обичаја, од заборава отргну и знаменити претци. Прошле и претпрошле године у Чикагу су били представљени знаменити Срби рођени у Далмацији и на Кордуну аутора Милорада Кураице и Светозара Данчуа.
С. Данчуо