Основно образовање је обавезно, па и уџбеници треба да буду бесплатни. То је идеја професора Александра Кавчића. Он је Београђанин, ђак Математичке гимназије, докторирао је на Карнеги Мелон универзитету, предавао на Харварду. Његов патент – читач магнетских меморија, незаконито је користила глобална компанија „Марвел“. Тужио их је и после вишегодишњег суђења добио спор и одштету – 750 милиона долара. Од дела новца жели да обезбеди бесплатне уџбенике за све ученике основних школа у Србији.
Ово је прави пример родољубља. Ипак, остаје да се види, пошто то тако мора у Србији јер увек постоји неко „али“, да ли ће то моћи да се реализује. Од бизниса са разним уџбеницима на тржишту породице у Србији, па и у Српској више не могу да купују деци књиге, јер се мењају сваке године, па није могуће користити прошлогодишње књиге. Идеја је да постоји само један школски план и исте књиге за децу. Изгледа просто и за нас и за професора Кавчића, али не и за државну администрацију.
Фондација „Алек Кавчић“ већ годинама поклања рачунаре Математичкој гимназији у Београду, а сада је дошла и ова идеја о бесплатним уџбеницима за школарце у целој Србији.
„Уџбеници морају бити бесплатни, то је тако у свим земљама, чак и у земљама запада. Чак ни у Америци – бастиону либералног капитализма, не постоји слободно тржиште уџбеника. Ми смо од тржишта уџбеника, од једне обавезе, направили слободно тржиште где се сада надмећу разни издавачи, ко ће више уџбеника да прода за основце. Пошто су сви ти уџбеници исти, генерално исти, одобрени од Министарства, једини начин да дође до диференцијације неког уџбеника у односу на други је корупција“, истиче Александар Кавчић, инжењер и научник, објашњавајући циљ прројекта.
На тржишту уџбеника, тврди, обрће се велики новац – око сто милиона евра годишње. А направити уџбенике за целу основну школу кошта највише милион евра од накнаде ауторима уџбеника, до одобрења министарства.
„Једнократни трошак од милион евра вам даје све те уџбенике који се могу окачити на интернет. Зашто ми од тога правимо стомилионско тржиште од кога 50 милиона годишње страна фирма извуче из земље, а родитељи ове земље, држављани ове земље они су већ платили те уџбенике у виду Јавног предузећа ’Завод за уџбенике’“, наводи Кавчић.
Ако све буде по плану, комплети књига за основну школу, који се већ пишу, биће доступни на интернету следеће школске године.
„Коме се свиђа може да учи са пдф формата, да га скине, одштампа и то је читава идеја. Ово што фондација ради то би требало да буде и показатељ да то исто може и да уради и држава. Фондација је чак спремна да држави, уколико жели да преузме овај модел, једноставно препусти све ово“, каже Кавчић.
Професор Кавчић зна да га не чека лак посао, али ако га подрже родитељи, наставници и синдикати, верује да то неће бити борба са ветрењачама.
Ми у СНО то подржавамо.