Његов “грех” је био што је на свом профилу на Фејсбуку објавио три фотографије, једну на којој се налази са још око 30-40 особа са заставом четничког Равногорског покрета, другу на којој је четнички војвода поп Ђујић и трећу на којој је српски кошаркаш Радуљица са четничком шубаром на глави и кокардом са “ћириличним натписом” – “Врати се војводо на Динару поново”, за који је добио 16 дана затвора
Хрватске власти осудиле су на 15 дана затвора Србина, који живи у САД, зато што је на свом Фејсбук налогу објавио насловну страну угледног америчког магазина “Тајм” из 1942. године са ликом Драже Михаиловића, саопштио је Документационо-информациони центар “Веритас”.
“Веритас” наводи да су пре неколико дана скоро сви медији у Хрватској објавили као ударну вест да је полиција у Книну спровела криминалистичку истрагу против 55-годишњег мушкарца са пребивалиштем у САД због кршења јавног реда и мира.
Медији су, не наводећи идентитет ухапшеног мушкарца, јавили да је утврђено да је он током августа 2019. и јула 2021. године на свом отвореном профилу на друштвеним мрежама, из мржње објављивао садржаје који вређају национална осећања грађана Републике Хрватске, па му је суд у Шибенику одредио притвор од 15 дана.
“Окривљени се зове Србољуб Попратњак, а његов кримен је што је објавио слику Драже Михаиловића, и то ону из магазина ‘Тајм’, из чега би се могло закључити да су им и Американци повредили национална осјећања’”, наводи “Веритас” позивајући се на информације које су му послали из Чикага рођаци и пријатељи окривљеног Србина.
Друга објављена слика је из Четничког Дома из Индијане, близу Чикага и, како истичу из Чикага, “та организација и Четнички Дом легални су у САД и, чак штавише, америчка влада их сматра за савезнике из Другог светског рата”.
“У позадини те слике је Дражин портрет на зиду. Успут, човек се зове и Србољуб, па би и његово име исто могло да ‘вређа национана осећања Хрвата’”, наводе из “Веритаса”.
Како се истиче, Попратњак на Фејсбуку није ни директно ни индиректно спомињао нити вређао Хрвате, ниједном реченицом, што се може видети и из његовог профила.
Напомињући да је то већ друга слична казна над Србима пореклом из Крајине, “Веритас” је оценио да је хрватска власт “нашла ефикасан начин заштите од евентуалног повратка млађих генерација крајишких Срба на прадедовска огњишта”.
“Овде у Чикагу се и бивша председница Хрватске Колинда сликала испод Павелићеве слике – то не вређа национална осећања Срба, Јевреја и Рома? И не само она већ и бројни хрватски министри, па и премијери приликом посете Америци!”, наводи се у мејлу из Чикага.
Напомиње се и да је породица Попратњак сваке године из Америке одлазила у родни крај и да до сада никада нису имали проблема, “што значи да Срби из Крајине, када одлазе тамо, увек могу да очекују слична изненађења”.
“Веритас” истиче да је пресуду Попратњаку донела судија Прекршајног суда у Шибенику Мирјана Беламарић. Реч је о судији која је и током 2017. године за исти прекршај осудила и Србина Младена Лошића (46) родом из Оћестова код Книна, који је из Србије, где живи као избеглица од августа 1995. године, дошао да обиђе родни крај.
Његов “грех” је био што је на свом профилу на Фејсбуку објавио три фотографије, једну на којој се налази са још око 30-40 особа са заставом четничког Равногорског покрета, другу на којој је четнички војвода поп Ђујић и трећу на којој је српски кошаркаш Радуљица са четничком шубаром на глави и кокардом са “ћириличним натписом” – “Врати се војводо на Динару поново”, за који је добио 16 дана затвора.
Неупућени у збивања у Хрватској, наводи “Веритас” на основу поменутих пресуда могли би извући закључак да се хрватско друштво жестоко обрачунава са свим поку-шајима релативизације и ревитализације неких тоталитаристичких режима и система из прошлих времена, посебно Другог светског рата.
“Веритас” напомиње да упу-ћенији знају да то није тако, и да су, између осталог, друштвене мреже преплављене фото-графијама усташког поглавника Анте Павелића и осталих усташких злочинаца, док су Србољубовом родном Книну десетак дана пре његовог хапшења марширали “црнокошуљаши” у присуству целог државног руководства, записано је на страници дневног листа „Вести“ који излази за српско расејање по целом свету.
Чикашки портал „Српско време“ (SerbianTimes) објавио је и разговор са породицом Србо-љуба Попратњака која живи у Чикагу.
– Мој отац Србољуб је амерички и хрватски држављанин а често и радо се враћа у своју матицу, у Београд и у Книн. У Хрватску редовно одлази од 1998. године, а сада је испало да његове објаве на Фејсбуку наводно вријеђају хрватска национална осјећања. Мој отац је православни хришћанин и угледан грађанин, познат као особа која се одувек залагала за ред, мир и хришћанске вриједности које приповједају поштовање сваког човјека. Он је и патриота, па како да не буде? Његов дјед је пао у Другом светском рату, као борац у краљевској војсци. Као патриота он воли своје, поносан је на оно што јесте, па се тако и представља на свом Facebook профилу, рекла је ћерка Ивана Попратњак за Serbian Times.
Она истиче да је пресудом шибенског суда “хрватска држава доказала да не дијели те принципе поштовања других народа иако су “ти народи” њихови грађани, те да овиме омаловажава права етничких мањина.
– Изгледа да је за ту исту хрватску власт која све чешће спроводи овакве тактике пре-стрављивања народа у последње вријеме премала била патња оног августа 1995. године, па мисле да би и даље требали да омаловажавају оне који су преживели “Олују”. Па сада покушавају суманутим оптужбама да праведног човјека, какав је мој отац, представе као некога ко “мрзи друге”. Њихов проблем очигледно није непостојећа мржња, већ његова љубав према своме огњишту које би они волели да он заборави. То је изгледа оно што ствара немир и “вређа” њихова национална осећања, констатује наша саговорница и додаје:
– Мој отац није дозволио да га поколеба тешка прошлост које је обележила његову младост, већ је наставио да мукотрптно изграђује нови живот у Америци, као и многи људи који су у политичким играма изгубили своје огњиште и постали номади. Сачували су људскост и поново изградили и животе тамо гдје су успјели да нађу мало мира и сигурности. Али нису заборавили ко су и одакле су, тешким радом су омогућили себи да могу редовно да обилазе своју дједовину и обнове њихова имања. Међутим, изгледа да се то не допада локалним властима у Хрватској, каже за портал „Српског времена“ Ивана Попратњак.